KN95 maskelerinin ne olduğunu ve N95 maskelerinden nasıl farklı olduklarını merak ediyor olabilirsiniz. Bu kullanışlı grafik neyin farklı olduğunu ve benzerliklerini açıklıyor - N95 ve KN95.
Kısacası, N95 maskeleri, solunum maskeleri için ABD standartlarıdır; KN95 maskeleri Çin'deki maskeler için standartlardır. Uzun farklılık listesine rağmen, iki maske çoğu insanın önem verdiği özelliklerde eşdeğer veya neredeyse aynıdır.

N95 ve KN95 Karşılaştırma Tablosu

Maske üreticisi 3M'e göre, Çin’in KN95'lerini ABD N95'lerine “eşdeğer” olarak “makul olarak düşünmek” mantıklı. Avrupa (FFP2), Avustralya (P2), Kore (KMOEL) ve Japonya (DS) için maske standartları da oldukça benzerdir.

https://www.karono.com/es/product/10-pcs-disposable-kn95-respirator-fack-masks-anti-pollution-dust/

N95 vs. KN95: Aynı Nedir?

Birçok kullanıcı, maskelerin yüzde kaç parçacığını yakaladığını en çok önemser. Bu metrikte N95 ve KN95 solunum maskeleri aynıdır. Her iki maske de, küçük parçacıkların (tam olarak 0.3 mikron parçacıklar)% 95'ini yakalayacak şekilde derecelendirilmiştir.

N95 ve KN95 maskeleri 0,3 mikron partiküllerin% 95'ini yakaladığı için, insanlar genellikle maskelerin 0,3 mikrondan daha küçük partikülleri yakalayamayacağını düşünürler. İşte South China Morning Post'un bunu iddia eden bir infografik örneği. Hatta “N95 solunum maskeleri, giyen kişinin çapı 0,3 mikrondan büyük partiküllerde nefes almasını önler” diyebilirler.

 

Ancak, bu doğru değil. Maskeler aslında daha küçük parçacıkları yakalamada birçok insanın düşündüğünden daha etkilidir. Ampirik veriler, maskelerin aslında daha küçük parçacıkları yakalamada oldukça etkili olduğunu bulur.

N95 ve KN95 Maskeleri Arasındaki Fark

Her iki derecelendirme de tuz partiküllerini (NaCl) yakalamada filtreleme verimliliği için maskelerin test edilmesini gerektirir. Her ikisi de 85 L / dakika akış hızında test edilmiştir. Bununla birlikte, burada vurgulanan N95 ve KN95 arasında bazı farklılıklar vardır.

KN95 ve N95 - Vurgulanan Farklar

Bu farklılıkların çoğu küçüktür ve ortalama maske kullanıcısıyla ilgilenmez. Ancak, temel farklar şunlardır:
1. Bir KN95 maskesi olarak onaylanması için Çin hükümeti üreticinin gerçek insanlar üzerinde mask% 8 sızıntı ile maske takma testleri yapmasını gerektirir. N95 maske standardı üreticilerin uyum testleri yapmasını gerektirmez.
Bu, uyum testlerinin yararlı olmadığı anlamına gelmez. Birçok hastane ve şirket çalışanlarının uygun test edilmesini şart koşmaktadır. Bununla birlikte, bunlar maskede ABD NIOSH sertifikası için değil, şirketlerin kendilerinin gereksinimleri.
2. N95 maskeleri, soluma sırasında basınç düşmesi için biraz daha katı gereksinimlere sahiptir. Bu, KN95 maskelerinden biraz daha nefes alabilir olmaları gerektiği anlamına gelir.
3. N95s ayrıca nefes verirken nefes alabilirliğe yardımcı olması gereken basınç düşüşü için biraz daha katı gereksinimlere sahiptir.

Sonuç: N95 ve KN95 Maskeleri Arasındaki Fark

N95'ler ve KN95'lerin her ikisi de parçacıkların% 95'ini yakalayacak şekilde derecelendirilmiştir, ancak uyum testlerini geçmek için sadece KN95 maskeleri gereklidir. N95 maskelerinin nefes alabilirlik için biraz daha güçlü gereksinimleri vardır.
Güvenli nefes alın!